Tényleg veszélyesek az ingyen tárhelyek?
Egy induló vállalkozásnál általában kicsi a költségvetés, ezért minden olyan szolgáltatás, ami olcsó, vagy ingyen van, különösen vonzónak tűnik elsőre. Persze tudjuk, hogy az ingyenességnek lehetnek hátrányai is, ezért most utánajárunk, hogy ingyen van-e az ingyen tárhely és milyen veszélyeket rejt magában!
Webdesigner, fotós, arculattervező, domain név, tárhely – annyi mindenre kell költeni, amikor elindítunk egy új honlapot, hogy akarva-akaratlanul is azt nézzük, hogy hol tudnánk egy kicsit lefaragni a költségekből. A kezdő vállalkozók számára az ingyenes sablonok mellett a másik legnagyobb csábítás jellemzően az ingyenes tárhely, de mint a legtöbb dolog a világon, ez sincs teljesen ingyen…
🤝 A tárhely és a siker kapcsolata
Ahhoz, hogy a weboldal bevételt termeljen, megbízhatóan kell
működnie mindig, minden körülmények között. Ehhez már alapvetően elengedhetetlen,
hogy megbízható szolgáltatót válasszunk, egy kicsi „Pistike-szerverpark”
nem biztos, hogy azonnal el tudja hárítani a felmerült hibákat. Márpedig, ha a
webshop elérhetetlen, akkor egyértelmű, hogy nem lehet rajta vásárolni,
ráadásul hosszú távon is elriaszthatja az ügyfeleket.
Az ingyenességért ilyenkor komoly bevételkieséssel fizetünk.
De mi a helyzet a nagy és ismert ingyenes szolgáltatókkal? Érdemes-e ilyen helyen hostolni a weboldalunkat?
Az ingyenes szolgáltatóknál a legtöbb esetben csak erősen limitált kapacitást kapunk, és még ha maga a honlap kis tárhelyet is foglal, a levelezés pillanatok alatt meg fogja tölteni a rendelkezésre álló gigabájtokat. Ilyenkor pedig általában 2 lehetőségünk van:
- Fizetünk egy nagyobb csomagért
Az ingyenes tárhelyek esetében az ingyenesség sokszor csali, a nagyobb csomagok pedig jóval többe kerülnek, mint egy rendes méretű tárhely egy rendes szolgáltatónál. Ezáltal már középtávon is többet fogunk fizetni az ingyenes tárhelyért, mintha eleve fizetőset választottunk volna. - Elköltöztetjük az oldalt egy fizetős tárhelyre
Ebben az esetben amellett, hogy végül így is, úgy is fizetünk, még pluszmunkát is okoztunk magunknak vagy a webesünknek, aminek az óradíját szintén meg kell valahol fizetni. Akadnak ráadásul olyan szolgáltatók is, ahonnan nem is lehet elhozni az oldalt – elölről kell kezdeni az egész felépítését.
Az ingyenes tárhelyek ráadásul nem csak a nagyobb csomagot, hanem a kiegészítő szolgáltatásokat is fizetőssé tehetik, így, ha például FTP kapcsolatra, cPanel vezérlőpultra vágyunk, ami megkönnyíti a munkát, akkor szintén elképzelhető, hogy mélyebben kell a zsebünkbe nyúlni. Ezek a szolgáltatások kezdőként talán még nem tűnhetnek olyan fontosnak, ezért könnyen lemondunk róla a költséghatékonyság jegyében, de előbb-utóbb biztos, hogy szükség lesz rá!
🆓 Ne játssz a bizalommal!
Az ingyenes tárhelyeken sokszor limitált sablonok állnak a rendelkezésedre, ami azt jelenti, hogy nem tudsz valóban egyedi, látványos honlapot létrehozni, ami megkülönböztetne téged a versenytársaktól.
Ezeknél a szolgáltatásoknál általában a domain nevet sem tudod teljes egészében megváltoztatni, általában olyan URL-t kapsz, hogy valami.wordpress.com, vagy valami.szolgaltato.com, vagyis már ránézésre látszik, hogy ingyenes szolgáltatót választottál. Ezt azt sugallja, hogy a vállalkozásod nem elég komoly, nincs elég stabil bevétele ahhoz, hogy kifizessen évi párezer forintot egy saját domainre. Egyben azt is jelenti a látogatónak, hogy nem tervezel hosszú távra, ami szintén aláássa a bizalmat.
A legrosszabb esetekben az ingyenes szolgáltatók még reklámokat is elhelyezhetnek az oldaladon, ami végképp keresztül húzhatja a hitelességedet. Ezekre ugyanis semmi ráhatásod nem lesz: ugyanúgy reklámozhatnak nálad potencianövelőt, mint a legnagyobb konkurenciád szolgáltatásait. A bizalom olyan kincs, amit csak egyszer lehet eljátszani; hiába költözöl át másik szerverre, hiába építesz új honlapot a nulláról, soha nem tudod visszaszerezni azokat a látogatókat, akiket egyszer már elriasztott egy borzalmas hirdetés.
És akkor még nem is beszéltünk a biztonságról, sebezhetőségről, keresőoptimalizálásról és egyéb problémákról, amik az ingyenes tárhelyekkel járhatnak…
A Profitárhelynél a legkisebb üzleti csomag 11 900 Ft + ÁFA/év, amiért nem csak megbízható tárhelyet kapsz, hanem saját domain nevet, 5 adatbázist, 10 email címet, sőt, fel is telepítjük neked a WordPress-t. 12 éve a piacon vagyunk és még sokáig fogunk maradni is, ezért nem kell attól félned, hogy a honlapod egyik percről a másikra nyomtalanul eltűnik. Szerintünk ez jobban megéri, mint az ingyenes tárhelyekkel vesződni.
A 2000-es évek eleje óta foglalkozom webszerverek üzemeltetésével, és 2007-ben indítottam az első saját webszerverem profitarhely.hu névvel. Jelenleg több, mint 1600 cégnek segítek a weboldalaik működtetésében.