Ha vállalkozásod van és szeretnél sikeres lenni az online térben is, elengedhetetlen, hogy ismerd az olyan fogalmakat, mint algoritmus, keresőoptimalizálás, kulcsszó. Az alábbi cikkben mi most a keresőmotorok által kialakított rangsorokat vesszük górcső alá, mit érdemes tudni róluk. Ha neked is van még mit tanulnod a témában, olvass tovább!
Mi az a keresőmotor?
A keresőmotor egy olyan rendszer, amely segít neked az interneten található információk között keresni. Általában a weboldalak tartalmát gyűjtik be, indexelik és rendszerezik, hogy könnyen keresgélj, válogass a gyűjtött adatok között.
A keresőmotorok az interneten való navigálás egyik legfontosabb eszközei, mert segítenek a felhasználóknak megtalálni azt az információt, ami érdekli őket. A felhasználók számára legrelevánsabb találatokat jelenítik meg, ami segít időt és energiát megtakarítani a keresések során.
A keresőmotorok fontossága tovább növekszik, mert az internet ma már alapvetően fontos információforrássá vált, amely szinte minden területre, tudományágra, szolgáltatásra kiterjed. Segítségükkel bármilyen témáról, kérdésről szerezhetsz információt. Ezért egyre fontosabb a weboldalak számára, hogy jó helyen szerepeljenek a keresőmotorok rangsorolásában, hogy minél több vásárló, olvasó találja meg őket.
Mi szerint alakul ki a rangsor?
A keresőmotorok végeláthatatlanul sok szempont alapján állítják össze az eredmények listáját, hogy a felhasználók számára a lehető leglényegesebb eredményeket jelenítsék meg. A leggyakoribb szempontok a következők:
Relevancia: A keresőmotorok megpróbálják megállapítani, hogy az adott weboldal mennyire releváns a keresett kulcsszóra vagy kifejezésre. A relevancia értékelése általában a weboldal tartalmán és külső hivatkozásokon alapul.
Tartalom minősége: A keresőmotorok figyelembe veszik a weboldal tartalmának minőségét is. Azok a weboldalak, amelyeket a keresőmotor minőséginek tart, előrébb kerülhetnek a találati listában. Ezért fontos pl. a jó minőségű kép, a megfelelő webdesign.
Hivatkozások: A weboldalak, amelyek sok hivatkozást kapnak más weboldalaktól, általában magasabb pontszámot kapnak a keresőmotorokban, mivel ez azt jelzi, hogy a weboldal hasznos és értékes tartalommal bír.
Újdonság: A keresőmotorok figyelembe veszik, hogy mennyire friss a weboldal tartalma. Általában az újabb tartalmak előrébb kerülnek a találati listában.
Keresőszemélyre szabva: A keresőmotorok személyre szabják az eredményeket a felhasználói preferenciák, keresési előzmények alapján.
Helyi SEO: A keresőmotorok figyelembe veszik a felhasználó helyét és előrébb helyezi a listán a földrajzilag közelebbi helyekről kapott információt.
A keresőmotorok által használt algoritmusok folyamatosan fejlődnek és változnak, így a fenti listát a végtelenségig lehetne még bővíteni. Például a nemrég megjelent és rendkívüli népszerűségnek örvendő mesterséges intelligencia, a ChatGPT lehet a keresőmotorok következő újítása. Egyes hírek szerint a Microsoft, a saját keresőjébe (Bing) szeretné beépíteni és ennek segítségével fogja megválaszolni a felhasználók kérdéseit.
Milyen keresőmotorokat ismerünk?
A világ leggyakrabban használt keresőmotorja a Google. Az alapítása óta (1998) folyamatosan növelte részesedését a keresőpiacokon, és ma már több, mint 90%-os piacvezetői státusszal rendelkezik. Nagyszámú felhasználói hálózatának köszönhetően a Google találatai relevánsak és hasznosak a felhasználók számára.
Természetesen vannak más keresőmotorok is, amelyeket a felhasználók használnak pl: Bing, Yahoo, DuckDuckGo, Baidu stb. Bizonyos országokban és régiókban más keresőmotorok népszerűbbek.
Láthatod mennyire összetett feladat, hogy weboldalad eljusson a megfelelő célszemélyekhez. Ahhoz, hogy a honlapod jól teljesítsen a találati listákon, fontos biztos alapokra építkezned. Válassz megbízható, szakmailag hiteles tárhelyszolgáltatót, hogy egy lépéssel közelebb kerülj a sikerhez!
A 2000-es évek eleje óta foglalkozom webszerverek üzemeltetésével, és 2007-ben indítottam az első saját webszerverem profitarhely.hu névvel. Jelenleg több, mint 1600 cégnek segítek a weboldalaik működtetésében.