Így védd meg a honlapodat a vírusoktól
Online (vagy akár offline) vállalkozóként a honlapod az egyik legfontosabb értéked és bevételi forrásod, hiszen sok esetben ezen keresztül jön a legtöbb érdeklődő. Kiemelten fontos tehát, hogy gondoskodj a védelméről. De hogyan? Erről szól a mai cikkünk.
🚪 Hogyan jut be a vírus az oldaladra?
A honlap kívülről egy viszonylag zárt, stabil dolognak tűnik, de sajnos egyáltalán nem olyan nehéz belejutni, mint amennyire azt szeretnénk.
A weboldalakat érő támadások többsége a weboldalak szoftverének (WordPress, Joomla, Drupal, stb.) ismert biztonsági problémáit használja ki, és ezek segítségével saját PHP programkódokat juttat be a webtárhelyre. Ha már egyszer bent van, akkor nem mindig könnyű kiiktatni, ezért a legfontosabb védekezési mód a megelőzés: frissítsd rendszeresen a szoftvert és a bővítményeket. Az a kártevő, ami hozzád igyekszik bemászni, valószínűleg máshol is rombolt már – és ha már a WordPress fejlesztői is tudnak róla, akkor alighanem van is rá megoldás. Ha mindig frissen tartod a weboldalad, kisebb eséllyel jut be oda bármi.
Ha megtörtént a baj, vagyis egy támadó már bejuttatta a saját PHP programkódját, akkor a frissítés már nem lesz elég. A támadók ugyanis ilyen esetben szinte mindig bejuttatnak olyan fájlokat is a tárhelyen, amelyek eredetileg nem részei a weboldalnak, így a frissítések telepítése után is megmaradnak. Általában ilyen fájlokban helyezik el az úgynevezett hátsó ajtókat (backdoor) is, ami azt jelenti, hogy később, akár a frissítések telepítése után is könnyen vissza tud jönni a támadó a tárhelyre, és újabb módosításokat tud végezni.
Ha már bent vannak a PHP fájlok, és kódok, akkor vírus- és malware kereső programokra lesz szükséged, amik felismerik az ártó szándékú behatolókat. Ezekből a szoftverekből a Profitárhely többet is alkalmaz, hogy védje a tárhelyedet és a weboldaladat, de a két legkiemelkedőbb a Modsecurity webalkalmazás tűzfal és az Imunify vírus és malware védelem programja. Ezek a szoftverek az ártó szándékú és gyanús tevékenységeket kiemelt hatékonysággal felismerik, majd ezekről automatikusan e-mail riasztást küldenek, hogy mielőbb észrevedd ha baj történt, és cselekedhess!
🛡 Mit tegyél, ha megtámadták az oldalad?
A legegyszerűbb megoldás, ha van rendszeres biztonsági mentésed! Ennek segítségével könnyedén visszaállhatsz a legutóbbi, hibamentes verzióra, és maximum az elmúlt 1-2 nap frissítéseit veszíted el. (A Profitárhelynél napi szintű automatikus biztonsági mentés jár minden tárhelycsomag mellé!)
Ha nincs biztonsági mentésed és WordPress-t használsz, akkor pedig olvasd el a korábbi cikkünket, amiben lépésről-lépésre végigvezetünk a helyreállítás folyamatán.
Fontos, hogy ha az első lépések nem vezettek eredményre, és nem vagy szakértője a területnek, akkor inkább bízd szakemberre a dolgot, illetve keresd fel a tárhelyszolgáltatódat, mert ők valószínűleg rövidebb idő alatt helyre tudják állítani az oldalad, mintha most kezdenéd kitanulni a szakmát. Egy vállalkozás honlapjánál pedig tudjuk, hogy az idő pénz, hiszen amíg nem működik az oldal, addig állnak a megrendelések, sőt, sokszor a levelezés is. Rosszabb esetben pedig a honlapod helyett valami egészen más van, ami biztos, hogy nem tesz jót az üzleti jó hírednek…
Mi pedig reméljük, hogy a fenti tanácsokat megfogadva ezekre a cikkeinkre soha nem lesz szükséged…
A 2000-es évek eleje óta foglalkozom webszerverek üzemeltetésével, és 2007-ben indítottam az első saját webszerverem profitarhely.hu névvel. Jelenleg több, mint 1600 cégnek segítek a weboldalaik működtetésében.