Mi lenne, ha elveszne a weboldalad/webshopod, és nem lehetne helyreállítani?
Ma hajnalban leégett egy szerverhosting szolgáltató több épülete Franciaországban. Eddig a hír.
Nos, mi nem vagyunk érintettek az ügyben, azonban tudomásunk van olyan magyarországi tárhelyszolgáltatóról, akinek voltak ott szerverei, és sajnálatos módon ezek a biztonsági mentésekkel együtt megsemmisültek.
Ha neked is ott volt a weboldalad, akkor a tárhelyszolgáltató jó eséllyel sem most, sem később nem lesz képes a tárhelyed tartalmát helyreállítani.
Nincs mese, újra kell csinálni mindent. Holnapra. Különben tönkremegy a vállalkozásod.
Ilyen reakciókat olvastam ma érintettektől a facebook-on:
„Mindenünk odalett…. 80 weboldal…”
„Fasza nekünk is kb annyi”
„Tanultam az esetből. Ha webre építed a vállalkozásodat, keress minőségi szolgáltatást és ne a legolcsóbbat.”
A fő kérdés pedig ez: Mit tehet a tárhelyszolgáltató, hogy az ilyen eseteket megelőzze?
Mi sem egyszerűbb: a biztonsági mentést máshol kell tárolni, mint ahol az eredeti adatok vannak. De ne csak a másik szobában, hanem földrajzilag máshol. Ennyi. Ilyen egyszerű.
A Profitárhely Kft-nél pl. a tárhelyeket Budapesten üzemeltetjük, és a naponta készülő biztonsági mentéseket pedig Kecskeméten tároljuk. Így egy hasonló katasztrófa esetén az adatok nem vesznek el.
Mit tegyél?
- Kérdezd meg a tárhelyszolgáltatódat, hogy készít-e napi rendszerességgel biztonsági mentést a tárhelyedről, és azt legalább 30 napig tárolja-e?
- Kérdezd meg azt is, hogy a tárhelyed szervere és a biztonsági mentés tárolása ugyanabban az épületben van-e, ill. hogy hogyan védi a mentéseket az ilyen katasztrófáktól, mint pl. egy tűzeset.
- Ha nem vagy elégedett a válaszokkal, akkor fontold meg, hogy keresel egy olyan szolgáltatót, aki erre is odafigyel!
A 2000-es évek eleje óta foglalkozom webszerverek üzemeltetésével, és 2007-ben indítottam az első saját webszerverem profitarhely.hu névvel. Jelenleg több, mint 1600 cégnek segítek a weboldalaik működtetésében.